Jak dobrać psa do człowieka?

10 czerwca 2019 Off By Przemek Kowalski

To, iż pies jest najodpowiedniejszym towarzyszem człowieka nie podlega żadnej debacie. Tenże futrzasty kompan, pozostaje wierny człowiekowi bez względu na jego pojemność portfela i także warunki, w których mieszka. Dla niego liczy się jedynie miłe spojrzenie i dotyk serdecznej pomocnej dłoni.


Gdy psiak dorasta…


Ludzie, którzy rozpatrują zakup czy adopcję pieska, bardzo często choćby nie zastanawiają się nad wyborem tej dobrej rasy, która będzie odpowiadała ich potrzebom i dodatkowo stylowi życia. Stan psiaczka oraz jego urzekający pyszczek wystarczają, aby futrzasty czworonóg pojawił się w ich domu.Tymczasem przymilny psiak niezwykle łatwo dojrzewa i właściciel nawet nie zobaczy, jak przeobraża się w dojrzałego psa, którego stan niestety nie zawsze odpowiada wymaganiom pana. Dzieje się tak, kiedy pies jest wzięty jako szczeniak, a pochodzenie jego rodziców nie zostało zidentyfikowane. Dlatego,jeśli nie jesteśmy w stanie przeczuć, jak wielki psiak wyrośnie z uroczego szczeniaka, nie decydujmy się na jego przygarnięcie, niezależnie od jego przepięknych oczek oraz wesołego pyszczka.


Żywy psiak i leniwy człowiek


Decydując się na posiadanie czworonoga, należy dobrze zapoznać się z jego odmianą, żeby wspólnie z nim tworzyć zwarty i szczęśliwy związek. Psiaczki potrzebujące dużo ruchu i także spacerów,nie będą czuły się zadowolone, odosobnione w czterech ścianach przez większą część dnia. Decydując się na psy myśliwskie, jak wyżły, spaniele, jamniki, czy psy gończe, potrzeba mieć świadomość, iż to niezwykle aktywne zwierzaki, które pragną długich spacerów i także licznych gier ruchowych. Inaczej znużone będą niszczyły środowisko, w jakim żyją, doprowadzając swoich właścicieli do szewskiej pasji. Dlatego zwolennicy relaksu na kanapie, przed telewizorem czy z książką w ręku powinni zapomnieć o takich odmianach.


Psiak ochronny lub do towarzystwa?


Każdy przyszły właściciel psiego czworonoga, powinien idealnie sprecyzować swoje wymagania w stosunku do nowego pieseczka. Gdy poszukuje przyjaciela, którego będzie mógł wszędzie ze sobą zabierać, perfekcyjnie sprawdzą się tu psy małe, które bezproblemowo pomieszczą się w każdym samochodzie lub koszyku rowerowym. Yorki, maltańczyki i sznaucery miniaturowe oraz buldożki francuskie wspaniale nadają się na towarzyszy życia,które ze względu na niewielkie rozmiary mogą uczestniczyć ze swoim panem podczas jego urlopów i dodatkowo wakacji.

Jednak małe pieski pomimo własnego pięknego wyglądu, niestety nie zapewnią człowiekowi takiego bezpieczeństwa, jak czworonogi obronne. Doberman, owczarek niemiecki, owczarek kaukaski lub dog niemiecki, z pewnością spowodują strach i obawy przed nieznajomymi, skutecznie ich zniechęcając. Jeżeli w mieszkaniu przebywają malutkie dzieci, których zachowanie niejednokrotnie jest nieobliczalne, rozważniej będzie nie decydować się na psa obronnego, ponieważ błędnie prowadzony może prawdopodobnie wyrządzić krzywdę najbliższym, ze względu na własną wielkość i także wagę.

Piesek zaczepny tylko dla kompetentnych właścicieli

Pies agresywny to zwierzę, które wymaga od właściciela posiadania odpowiednich dokumentów, pozwalających na jego posiadanie. Pieski ras agresywnych, jak: amerykański pit bull terrier, pies z Majorki, buldog amerykański, dog argentyński, dog kanaryjski, rottweiler, tosa inu, akbash dog, anatolian karabash i także moskiewski stróżujący wymagają odpowiedniej tresury już okresie szczenięcym i odpowiedniego prowadzenia psa, co ma przeciwdziałać powstawaniu zachowań agresywnych w przyszłości.

Przed wyborem psiego przyjaciela, należy bardzo dokładnie zapoznać się ich odmianami, ażeby trafnie wybrać tę właściwą, zgodną z potrzebami, oczekiwaniami i stylem życia człowieka, ponieważ jedynie wtedy relacja z psiakiem będzie skutkowała przywiązaniem oraz obustronną miłością.

legowiska dla psów hurtownia