Obroża przeciw kleszczom – działanie i rodzaje

Obroża przeciw kleszczom – działanie i rodzaje

29 sierpnia 2018 Off By Przemek Kowalski

Okres od kwietnia do października to czas w którym nie tylko my, ale również i nasi podopieczni są szczególnie narażeni na ataki kleszczy. Kleszcze są to niewielkie pasożyty, które przenoszą różnego rodzaju choroby niebezpieczne dla zwierząt i ludzi. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio zabezpieczyć siebie i swojego pupila przed ich atakami. Jednym z najpopularniejszych produktów dostępnych na rynku przeznaczonych do ochrony przed kleszczami jest obroża przeciw kleszczom. Na czym polega jej działanie, jakie są jej rodzaje i czym się różnią? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Obroża przeciw kleszczom swoją popularność zawdzięcza zapewne bardzo łatwemu zastosowaniu. Zaczyna działać już w chwili gdy umieścimy ją na szyji psa. Dodatkowo obroża antykleszczowa ma dość długi czas działania (niektóre rodzaje działają nawet do 6 miesięcy). Jej działanie jest bardzo proste. Obroża dla psa wyposażona jest w specjalną substancję, która działa paraliżująco na kleszcze uniemożliwiając ich atak i prowadząc do śmierci niechcianych pasożytów. Warto w tym miejscu wspomnieć, że obroża dla psów nie jest odporna na wszystkie czynniki zewnętrzne. Osłabiający wpływ na jej działanie ma przede wszystkim woda. Dodatkowo jeśli nasz podopieczny ma założoną taką obroże, powinniśmy wstrzymać się od głaskania i pozwalania psu na odpoczynek w naszym łóżku – ludzie mogą bowiem źle reagować na substancje zawarte w obroży.

Obroża przeciw kleszczom – standard

Jednym z rodzajów obroży antykleszczowej przeznaczonej dla zwierząt domowych jest tradycyjna obroża przeciw kleszczom. Jej działanie polega na rozprowadzeniu po skórze psa substancji mającej za zadanie zlikwidowanie kleszczy próbujących pożywić się na naszym pupilu. Występuje ona w różnych rodzajach i kolorach, które możemy dobrać do naszego podopiecznego. Standardowe obroże przeciwkleszczowe dla psów nie są odporne na działanie wody oraz mają charakterystyczny zapach. Działają od miesiąca do nawet 8 miesięcy.

akcesoria dla psa

Obroża przeciw kleszczom – wodoodporna

Nieco droższym odpowiednikiem standardowej obroży przeciwkleszczowej jest obroża woodporna. Nie wydziela żadnego zapachu oraz może być używana przez psa podczas kąpieli czy spaceru w deszczu. Nie jest również niebezpieczna dla ludzi, którzy mogą bez obaw głaskać i dotykać psa, który taką obrożę ma założoną. Podobnie jak obroża przeciw kleszczom standard przy prawidłowym użytkowaniu działa nawet do 8 miesięcy.

Podsumowując działanie każdego rodzaju obroży przeciwkleszczowej jest bardzo proste. Polega ono na wydzielaniu specjalnej substancji, która ma za zadanie sparaliżowanie niechcianego pasożyta. Ich skuteczność jest jednak różna w zależności od tego w jaki sposób ją użytkujemy. Jeśli zachowujemy ostrożność i nie narażamy obroży na kontakt z wodą standardowe obroże będą równie skuteczne co ich droższy odpowiednik czyli obroża wodoodporna. Jeśli jednak nasz pies lubi wodę lepiej dołożyć i zapewnić psu odpowiednią ochronę. Dodatkowym atutem droższej obroży jest fakt, że można w niej bezpiecznie przytulać się do swojego podopiecznego, czego nie można powiedzieć o tańszych odpowiednikach, które zawierają substancje niebezpieczne dla ludzi. Do właścicieli psów należy jednak ostateczna decyzja, który produkt antykleszczowy wybiorą obrożę standardową, wodoodporną czy może coś zupełnie innego? Najważniejsze jest jednak by w jakikolwiek sposób zabezpieczyć naszego podopiecznego przed atakami kleszczy. Szczególnie polecamy – Kiltix obroża